İklim değişikliği aktivisti Greta Thunberg İtalyan Senatosu’nda konuştu: Geleceğimizi çaldınız

18 Nisan 2019

“İklim değişikliğine karşı dünya çapında öğrenci gösterilerine önayak olan 16 yaşındaki İsveçli öğrenci Greta Thunberg, İtalya’da Senato’da yaptığı konuşmada “Geleceğimizi çaldınız” dedi.”

Salı günü Avrupa Parlamentosu’nda bir konuşma yapan, dün Vatikan’da Papa Francesco ile görüşen Greta Thunberg bugün de İtalyan Parlamentosu’nun iki kanadından biri olan Senato’da bir konuşma yaptı. Thunberg, yeni nesillerin geleceğinin “küçük bir grup insan hep daha fazla paraya sahip olabilsin diye satıldığını” söyledi.

İsveçli öğrenci İtalyan senatörlere hitaben “Tek ihtiyacımız olan şey, bir gelecek. Geleceğimizi çaldınız” dedi ve şöyle devam etti:

“Bize yalan söylediniz. Bize sahte umutlar verdiniz. Geleceğe güvenle bakabileceğimizi söylediniz.

“Milyonlarca öğrenci iklim için grevler yaptı ama hiçbir şey değişmedi. Siz bize sözler veresiniz, ne yapılabileceğine bakacağınızı söyleyesiniz diye eğitimimizden ve gençliğimizden feragat etmek istemiyoruz. Selfie çekmek için sokaklara inmiyoruz. Eyleme geçmenizi, önlemler almanızı istiyoruz. Hayallerimizi ve umutlarımızı geri almak istiyoruz.”

Hükümetleri “muhteşem sözler ve harika vaatlere rağmen hiçbir şey yapmamakla” suçlayan Thunberg, fosil yakıtlarının kullanımına son verilmesi, doğanın korunması, ekosistemi tahrip etmeyen yeni yöntemler bulunması çağrısı yaptı.

Thunberg, “Kennedy ‘Ay’a gideceğiz’ demişti ve birkaç yıl sonra gidildi. Notre Dame yandı ve birkaç saat içinde yeniden inşası için para bulundu. Bir şey yapmak istediğimizde bir yolunu buluyoruz. Fakat iklimin tahribatını durdurmak için hiçbir şey yapılmıyor” dedi.

Papa’dan Greta’ya: Devam et!

Çevreye daha az zararlı olduğu için uçak yerine trenle seyahat eden Thunberg, dün geldiği İtalya’da ilk olarak Katolik Kilisesi lideri Papa Francesco ile görüşmüştü. Vatikan’da her Çarşamba sabahı düzenlenen genel kabul törenine katılan Thunberg, törenin ardından Papa ile kısa bir sohbet etmişti.

Greta Thunberg, Papa Francesco ile kısa bir görüşme gerçekleştirdi

 

Papa Francesco, iklim değişikliği ve çevre sorunlarına dikkat çekmek amacıyla 2015’te “Laudato Si'” (Övgüler Olsun Sana) isimli bir genelge yayımlamıştı. Papa, siyasi yetkililerin iklim değişikliği konusunda harekete geçmekte gecikmesini “İnsan aptaldır, gözleri görmeyen bir inatçıdır. Aynı çukura iki kez düşen tek hayvan insandır” sözleriyle değerlendirmişti.

Dün de Vatikan’daki görüşmede Papa Greta Thunberg’e “Tanrı seni kutsasın. Çalışmaya devam et, devam! Yola devam, ilerle!” dedi. Thunberg de Papa’ya “İklimi savunduğunuz için ve gerçekleri söylediğiniz için teşekkürler. Bunun anlamı büyük” ifadelerini kullandı.

İtalyan Katolik Kilisesi’nin gazetesi Avvenire bugün, Greta Thunberg’le yapılmış bir söyleşi yayımladı. Thunberg, Papa ile neden görüşmek istediği sorusuna “Papa Francesco akut iklim krizini ele alan ilk dünya lideri. Gezegenimizi ve doğal hayatı korumak gibi bir ortak amacımız olduğu için ikimiz aynı taraftayız” diye yanıt verdi.

Time dergisinin en etkili isimler listesinde
Greta Thunberg

 

Greta Thunberg, geçen Ağustos ayından bu yana her cuma İsveç Parlamentosu önünde oturma eylemi yapıyordu. Greta Thunberg’in yarın da Roma’da düzenlenecek “Fridays for Future” (gelecek için Cuma) gösterisine katılması bekleniyor.

İklim değişikliğiyle mücadele kampanyasını dünyaya taşıyan Thunberg, Davos’ta düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu’nda da konuşmuştu.

Dünya çapında öğrenci eylemlerine ilham kaynağı olan Thunberg Nobel Barış Ödülü’ne aday gösterilmişti. Time dergisi de 16 yaşındaki Thunberg’i “dünyanın en etkili 100 kişisi” listesine dahil etti.

Bizim kafamız egemen siyasi propagandalarla yorulduğu için Dünya çocuklarıyla birlikte olamamışız. Nasılsa "her işe gücü yeten" iklim değişimleriyle ilgili meseleleri de Tan'ya ya da fıtrata fatura ederek halleder.

Nuran Direk paylaştı: 16 Mart 2019 Cumartesi

Evrensel Gazete  – 15/03/2019

Çocuklar ve gençler iklim için bir arada: Geleceğimizi istiyoruz

16 yaşındaki iklim grevcisi Greta Thunberg’in yaptığı çağrıya cevap veren dünyanın dört bir yanındaki öğrenciler, iklim adaleti talep etmek ve büyüklerini iklim yıkımının durdurulması konusunda bir an önce harekete geçmeye çağırmak için eylemler gerçekleştirdi.

Fotoğraf: Evrensel

Türkiye’den ise 11 yaşındaki Atlas Sarrafoğlu öncülüğünde Bebek sahilinde çok sayıda çocuk biraraya geldi. Ellerinde “Geleceğimizi istiyoruz”, “İklim Değişmeden algını değiştir”, “Geleceğimizle oynama, kömür yakma”, “İklimi düzelt, dünyayı sağlıklı bırak”, “İklimi değil sistemi değiştir”, “5 yaşındayım ben fosil değilim”, “Greta senin arkandayız”, “Fosile elveda güneşe merhaba” dövizleri taşıyan çocuklar iklim değişikliğinin önüne geçilmesini talep ettiler.

Fotoğraf: Evrensel

 

Burada 11 yaşındaki Atlas Sarrafoğlu basına açıklamada bulundu. Sarrafoğlu, “Bilim insanları iklim değişikliğini geri döndürürebilmemiz için 12 yılımız kaldığını söylüyor. 12 yıl sonra hepimiz ölmeyeceğiz ama yapacak birşey kalmayacak. Bugün öğrenciler 123 ülkede 2005 farklı etkinlik düzenliyor. Dünya, en yaygın gönüllü gençlik eylemine tanık oluyor, bizler de bunun parçasıyız. Biz de Türkiye’de Ayvalık, Iğdır, Antalya, Bursa, Sakarya, İzmir’de parklarda ve binaların önünde bir araya geldik. Beğenseniz de beğenmeseniz de değişim başladı. Büyüklerin kirlettiği dünyayı çocuklar temizleyecek. Siz büyüklerden tek isteğimiz var, bu dönüşümü daha da zorlaştırmamanız ve bir an önce harekete geçmeniz” diye konuştu.

Fotoğraf: Evrensel

 

Sarrafoğlu sözlerine şöyle devam etti: 16 yaşındaki İsveçli öğrenci Greta Thunberg diyor ki ‘Eviniz yanıyormuş gibi hareket etmenizi istiyorum çünkü yanıyor’. Greta Thunberg, Paris anlaşmasının şartlarının yerine getirilmesi gerektiğini söylüyor ama internette ‘Türkiye ve Paris antlaşması diye arattığımda Türkiye’nin paris anlaşmasını onaylamadığı haberleri çıkıyor. Eylem, çocukların parkın içinde yaptığı yürüyüş ile son buldu. (İstanbul/EVRENSEL)

Fotoğraf: Evrensel

 

Fotoğraf: Evrensel
Greta, Evrensel’e konuştu: Geleceğin karartılmasına sessiz kalamayız

15 Mart 2019 12:20

İklim için Avrupa’da yükselen mücadelede öne çıkan 16 yaşındaki Greta Thunberg, Türkiyeli gençlere de “sorumluluk üstlenin” çağrısı yaptı.

 

Greta, Evrensel’e konuştu: Geleceğin karartılmasına sessiz kalamayızFotoğraf: Murat Kuseyri/Evrensel

 

Murat KUSEYRİ / Stockholm

Çevre aktivisti, 16 yaşındaki Greta Thunberg, iklim sorunlarına dikkat çekmek için ağustos ayından beri cuma günleri okula gitmeyerek İsveç Parlamentosu önünde gösteri yapıyor.

Arkadaşları, değişik meslek grubundan İsveçliler de Greta’ya destek vermek için burada toplanıyor.

HER CUMA OKULU BOYKOT EDEREK MECLİSE GELİYOR
Greta’nın başlattığı okul boykotu İsveç’in sınırlarını aşarak pek çok ülkede karşılık buldu. Avustralya, Almanya ve İngiltere’nin de arasında yer aldığı bazı ülkelerde öğrenciler, meydanlara çıkarak politikacılardan çevrenin korunması için önlem almasını talep etti. Bazı devlet başkanları Greta’yı davet ederek görüş ve önerilerini dinledi. Expressen gazetesi Greta’yı “Yılın Kadını” seçti. İklim ve çevrenin korunması için verdiği uğraşlardan dolayı İsveç ve Norveçli politikacılar tarafından Nobel Barış Ödülü’ne aday gösterildi.
AMACIM ÇEVRE İÇİN KAMUOYU OLUŞTURMAK

Geçtiğimiz Cuma günü Greta’nın parlamento önünde gerçekleştirdiği okul boykotuna sınıf arkadaşları, değişik meslek gruplarından İsveçliler de destek verdi.

Evrensel’a açıklamalarda bulunan Greta Thunberg, İsveç Hükümeti’nin çevrenin korunması ve iklim sorunlarında örnek ülke olduğu imajının gerçekleri yansıtmadığını söyledi.

“Ben halkın dikkatini çevre sorunlarına çekmek ve çevre tahribatlarını konuşmasını sağlamak  için okul grevini başlattım. Amacım çevre için kamuoyu oluşturmak” diyen Thunberg, politikacıların çevre sorunlarına ilgisiz kaldıkları düşüncesinde.

PARİS ANLAŞMASI UYGULANANA KADAR BOYKOTA DEVAM

Thunberg eyleminin yankıları hakkında ne düşündüğü sorusunu “Sonuçtan hiç de memnun değilim. Hükümet, Paris Anlaşması’nın gereklerini hâlâ yerine getirmedi. Anlaşmanın gereklerini yerine kadar okul grevini sürdüreceğim” diyerek yanıtladı.

Dünyanın değişik ülkelerinde 100 binlerce okul öğrencisinin iklim için eylem ve gösteriler yapmasının çevre sorunun önemini gösterdiğini belirten Thunberg, “Ben öğrenciler ve halkın greve destek vermesinden memnunum ama İsveç Hükümeti ve politikacıların çevrenin korunması için bir şey yapmamalarına tepkiliyim” dedi.

Fotoğraf: Murat Kuseyri/Evrensel
TÜRKİYELİ GENÇLERE ‘SORUMLULUĞUNUZU ÜSTLENİN’ ÇAĞRISI

Greta, Türkiye’deki öğrenciler ve gençlere ne önereceği sorusuna “İklim bizim geleceğimiz. Biz sessimizi duyurmalı ve geleceğimizin karartılmasına karşı sessiz kalmamalıyız. Tüm gençler ve öğrenciler sorumluluğunu üstlenmeli” yanıtını verdi.

Kendisi ve eşinin başlangıçta Greta’nın okula gitmeyip Cuma günleri parlamento önünde gösteri yapmasına karşı çıktıklarını söyleyen Thunberg, “Ağustos ve Eylül aylarında parlamento önünde gösteri yaptığında okuldan izin almamıştı. Ben Greta’ya kendisinin tutumunu beğenmediğimi ve okula gitmesi gerektiğini söyledim. Ama beni dinlemedi. Bir baba olarak onun okula devam etmesinden sorumluyum ama fiziki olarak onu okula gitmeye zorlayamam” dedi.

Fotoğraf: Murat Kuseyri/Evrensel
BABASI: GRETA’DAN ÖNCE SORUNLARA FAZLA İLGİ DUYMUYORDUK

Greta’nın eyleminin kamuoyunda yankı yaratması ve bazı ülkelerde öğrencilerin gösteri yapmalarından çok hoşnut kaldığını söyleyen Thunberg, “Ben ve eşim için Greta’nın kendini nasıl hissettiği önemli. Çok neşeli ve enerji dolu. Politikacılarla ve devlet başkanlarıyla görüşmeler yapması onun açısından da bir artı ve hoş bir şey” şeklinde konuştu.

Daha önce kendisi ve eşinin çevre sorunlarına fazla ilgi duymadıklarını söyleyen Thunberg, “Ben ve eşim Greta’nın okul grevi yapmasından sonra çevre sorunlarının önemini anladık.

Başka ülkelerden davet aldığında yolculuk için ona eşlik ediyor ve ulaşım masrafını cebimden ödüyorum” dedi.

 

Fotoğraf: Murat Kuseyri/Evrensel

 

EYLEME DESTEĞE GELENLER NE DİYOR?
Eyleme katılanlardan bazılarına Greta’nın eylemi hakkında ne düşündükleri sorusunu yönelttik.

Eva-Lis Losender, (Emekli memur): “Greta’nın çevre için sürdürdüğü mücadeleye destek vermek için buradayım. Greta tüm ülkelerin aktif olarak ele alması gereken sorunları gündeme getirdi. Pek çok ülke yükümlülüklerine yerine getirmiyor.  İsveç Hükümeti’nin Paris Anlaşmasında belirtilen yükümlülükleri üstlenmesini istiyorum.”

Lena Bergström,(Papaz): “Greta ve öğrencilerin gerçekleştirdikleri grevi önemsiyorum. Atmosferdeki koldioksit miktarı arttı. Dünyada ısı hızla yükseliyor. Bunların kontrol altına alınması için gecikmeden önlem almalıyız. Hükümet Paris Anlaşması’nın yaşama geçirilmesi için daha fazla çaba harcamalı.”

Margereta Edholm, (Öğretmen): “Ben çevrenin her şeyden önce geldiğine inanıyorum. Biz bu gezegende yaşıyoruz, bu nedenle de önceliğimiz onun korunması olmalı. Ama çevre ve iklimin hükümetlerin gündemlerinde ilk sıralarda yer almadığını görüyoruz. İsveç Hükümeti altına imza attığı halde Paris Anlaşması’nın gereklerini yapmıyor.”

Arne Johansson, (Gazeteci-Yazar): “İsveç Hükümeti çevre sorunlarını dikkate almakla öğünüyor. Ama çevrenin korunması için gerekli önlemleri almıyor. Naliyat sektörünün çevreye yaydığı atıkların arttığını görüyoruz. Hükümetin toplu taşımaya öncelik vereceğine dair her hangi bir belirti yok. Şirketler her hangi bir engelle karşılaşmadan atıklarını doğaya yayıyor. Preem şirketinin Lysekil ilindeki rafinerisinden çıkan atıklar  tek başına İsveç’in belirlediği iklim hedeflerini sabote etmeye yeterli. Bu şirket tek başına ülkenin en büyük atık kaynağı haline gelecek. Politikacılar buna göz yumuyor. Hükümetin iklim politikası çevrenin korunmasında tamamen etkisiz kalıyor.”

Sassa Buregren, (Yazar):  “Çevreyi kirletmekle çocuk ve torunlarımızın geleceğini karartıyoruz. Greta’nın bu konuyu gündeme getirmesi çok iyi oldu. Ben İsveç’in batısındaki küçük bir yerleşim biriminde yaşıyorum. Stockholm’a Greta’ya destek vermek için geldim. Politikacıların hiç biri sorumluluğunu üstlenmiyor. Biz burada eylem yaparken önümüzden geçip gidiyorlar. Şirketleri kızdıracak kararlar almaktan korkuyorlar. Uçak ve araçlarda kullanılan yakıtların vergilerini yükseltirlerse oy kaybedeceklerini düşünüyorlar.”

 

15/03/2019 Evrensel /  Yücel ÖZDEMİR Köln

 

Gençler her yerde haykırdı: Buradayız, çünkü geleceğimizi çaldınız

Her cuma günü okula gitmek yerine çevre için eylem yapan İsveçli lise öğrencisi Greta Thunberg’in öncülüğünü yaptığı çevre eylemler çerçevesinde bugün dünyanın dört bir yanında öğrenciler küresel ısınmaya, çevre ve hava kirliliğine karşı alanlara çıktı.

Dünya çapında yaklaşık 1700 yerde yapılan gösterilere katılım önceki haftalara göre açık bir farkla arttı. Öğrenciler arasında bu duyarlılığı sağlayan Thunberg, Nobel Barış Ödülü’ne aday gösterildi.

Dünyanın pek çok ülkesinde olduğu gibi Almanya’da da eylemlere katılım yüksek oldu. Almanya’da 200 ayrı yerde eylemler düzenlendi. Almanya, Avusturya ve İsviçre’den 20 bin akademisyen öğrencilerin eylemlerine destek verdiğini ortak bir açıklamayla duyurdu. Pek çok kentte yapılan eylemlerde binlerce öğrenci sokağa çıktı. En kitlesel eylemler Köln ve Berlin’de gerçekleşti.

KÖLN: YAĞMURA RAĞMEN 10 BİN ÖĞRENCİ EYLEME KATILDI

Köln’de sabah saat 09.00’dan itibaren gruplar halinden okullardan çıkarak merkezi tren istasyonu önünde toplanan öğrencilerin ağzında bir tek slogan vardı: “Buradayız, yüksek sesle bağırıyoruz, çünkü geleceğimizi çaldınız.”

Son yıllarda pek çok gençlik eyleminde atılan bu slogan şimdi temiz bir çevre, doğanın korunmasını talep eden öğrencilerin ağzında.

Gösterinin önceki haftalardan çok daha kalabalık olacağı önceden belliydi. Ancak sayının ne kadar olacağı konusunda bir tahmin yapılamıyordu. Yerel gazete Kölner Stadt Anzeiger, haberlerinde hep 2 binin üzerinden bir beklentinin olduğunu okuyucularına duyurdu. Ancak, zaman ilerledikçe merkezi tren istasyonunun önündeki alan tıka basa doldu. Yer kalmadığı için gelenler tarihi Dom Kilisesi tarafındaki merdivenlere çıkmaya başladılar.

Sonradan katılan sayının 10 binin üzerinde olduğu açıklandı. 2 bin kişinin beklendiği gösteriye 10 bin kişinin katılması gençler arasında çevre ve doğa konusunda duyarlılığın yüksek olduğunu bir kez daha gösterdi.

Fotoğraf: Evrensel
OKULLAR GENÇLERE ENGEL ÇIKARTTI

Havanın yağmurlu olmasına katılımın yüksek olması önemli. Dahası pek çok okulun da engel çıkardığı biliniyor. Hansa Gymnasium’da eyleme katılan üç genç kız günlerce öğretmenlerle eylemlere katılma konusunda tartışmalar yürüttüklerini anlatıyordu. Bazı öğretmenler eyleme katılmaya destek verirken bazıları bunun suç olacağını ifade etmiş. Bu nedenle okuldan tam katılım sağlanamamış.

Eylemde Eğitim ve Bilim Sendikası (GEW) üyesi öğretmenlerin varlığı hemen göze çarpıyordu. Öğrencilere kol kanat gererek örgütlenmeye yardımcı olmaya çalışıyorlardı. Zira, gösteriyi düzenleyen öğrencilerin neredeyse tümü hayatında ilk kez böylesine bir protesto gösterisine katılıyor. Bu nedenle nasıl davranacaklarını, nasıl slogan atacakları konusunda oldukça tecrübesiz görünüyorlardı. Bunda politik gençlik örgütlerinin zayıflığının da rolü büyük. Örneğin Köln’deki gösteride hiçbir gençlik örgütü kendi pankartı ve bayrağıyla eylemde yer almadı. Üniversite öğrencilerinin sayısı çok azdı. Hal böyle olunca daha çok nerede ne yapacağını bilmeyen bir kitle oluşabiliyor. Bu öğrencilerin taleplerinin politik olmadığı anlamına gelmiyor.

Fotoğraf: Evrensel
KÂRDA GELECEK YOK, PARAYLA NEFES ALINMAZ

Gençlik eylemlerini diğer eylemlerden bir diğer önemli fark ise taşınan pankart ve dövizlerde. Profesyonel firmalara yaptırılan pankartlar gösteride yoktu. Onların yerine elle yapılmış sayısız pankart ve döviz taşındı. Özellikle öğrencilerin kendi elleriyle yaptıkları yaratıcı dövizler hemen göze çarpıyordu: “Kârda gelecek yok”, “Başka bir gezegen yok”, “Geleceğimiz için buradayım”, “Geleceğimizi birlikte kurtaralım”, “Kömür pis kokuyor”, “Parayla nefes alınmaz”, “Yalan söylemeyin, bir şeyler yapın”, “Kâr hırsına sahip olanlar dünyayı mahvediyor”

Benzer pankart ve dövizler diğer kentlerde de taşındı. Yine diğer kentlerdeki eylemlere katılım da önceki haftalara göre açık bir şekilde arttı. Berlin’deki gösteriye de en az 10 bin, Stuttgart’ta 5 bin, Dortmund’da 3 bin, Mannheim’de 1500 öğrenci katıldı.

Saatlerce kent içinde sloganlar atarak dolaşan lise öğrencileri dün hem yönetenlere hem de topluma anlamlı bir mesaj verdiler. Bu mesajda gençliğin olanların farkında olduğu ve sessiz kalmamak için sokağa çıkmaya hazır olduğu yer alıyor.

 

15/03/2019 BBC

Dünya çapında binlerce öğrenci küresel ısınma nedeniyle iklim değişikliğine karşı derslerini bırakarak protesto gösterilerine katılıyor.

İklim değişikliğine karşı eylem günü olarak ilan edilen bugün gösteriler, Türkiye dahil yaklaşık 100 ülkeyi kapsıyor.

Hindistan, Nepal, Güney Kore, Avustralya, Fransa, Almanya, İspanya, İskoçya, İngiltere, Kıbrıs’ta öğrenciler hali hazırda ders bırakıp protestoya katılanlar arasında yer alıyor.

Türkiye’de eyleme katılan 11 yaşındaki Atlas Sarrafoğlu, İstanbul Bebek Parkı’nda yaptığı konuşmada “Bugün biz gençler olarak geleceğimizden kaygı duyduğumuzu göstermek için buraya geldik. Bugün okula gitmedik. Çünkü okul bekleyebilir ama iklim değişikliği beklemez” dedi.

Belçika ve Fransa’da bazı sendikalar öğrencilerin eylemine destek olmak amacıyla grev yapmayı planlıyor.

Bilim insanları küresel ısınma seviyesini azaltmak için daha sıkı önlemler alınması gerektiğini söylüyor.

2017’de yaklaşık 200 ülke tarafından imzalanan Paris İklim Anlaşması, küresel ısınmanın sanayileşme öncesi ortalama hava sıcaklığı seviyesinin 2 santigrat derecenin altında tutulması ve en fazla 1,5 santigrat derece olarak gerçekleşmesi için ülkelerin çaba göstermesi hedefi koymuştu.

Birleşmiş Milletler ise iklim değişikliğinin yol açacağı felaketleri sınırlamak için sadece 12 yıl gibi kısa bir sürenin olduğu uyarısı yapmıştı.

Greta Thunberg maketi
Protestoların ilham kaynağına Nobel Barış Ödülü adaylığı

Dünya çapında öğrenci gösterileri birkaç aydır Twitter ve diğer sosyal medya platformları üzerinden #ClimateStrike (İklimGrevi) ve Cuma günleri ders bırakmaya istinaden #FridaysForFuture (GelecekİçinCuma) etiketleriyle organize ediliyor.

16 yaşındaki İsveçli öğrenci Greta Thunberg parlamento önünde her hafta yaptığı protestoyla gösterilere ilham kaynağı olmuştu.

Dün Thunberg’in Nobel Barış Ödülü’ne aday gösterildiği açıklandı.

Ocak’ta İsviçre’nin Davos kentinde yapılan Dünya Ekonomik Forumu’nda Thunberg, politikacılara ve şirket yöneticilerine yaptığı konuşmada “iklim değişikliği konusunda başarısız olduğumuzu kabul etmek zorundayız” demişti.

Bazı ülkelerde eğitim bakanlıkları öğrencilerin ders bırakıp gösterilere katılmasını yanlış bulduklarını açıkladı.

İngiltere Çevre Bakanı Michael Gove ise yayınladığı bir video mesajında “Yaptığınız kolektif eylem etkili ve bazı şeylerin değişmesini sağlayabilir” dedi.

iklim değişikliğine karşı öğrenci protesosu “Büyükbaba, kardan adam ne?”
Berlin'deki öğrencilerin iklim değişikliğine karşı protesto gösterisi

 

iklim değişikliğine karşı öğrenci protesosu, Fransa – Öğrenciler Societe Generale bankasının merkezinde oturma eylemi yapıyor
iklim değişikliğine karşı öğrenci protesosu, Roma
ROMA
iklim değişikliğine karşı öğrenci protesosu, Hong Kong
HONG KONG

 

Yeşil Gazete 11/03/2019

Greta Thunberg’in geçtiğimiz yılın Ağustos ayında başlattığı iklim için okul grevi bütün Dünya’ya yayıldı. İlk eylemini İsveç Parlamentosu’nun önünde gerçekleştiren 16 yaşındaki iklim aktivisti, bugüne kadar pankartını Brüksel, Paris, Zürih ve Taraflar Konferansının gerçekleştiği Katowice gibi pek çok şehre taşıdı. Binlerce kişiyle beraber eylemler yaptı, uluslararası toplantılarda politikacıları iklim için harekete geçmeye çağırdı.

Türkiye’den de gençler ve çocuklar, iklim için okul grevine katılacağını duyurmaya başladı.

Bugün, yani 9 Mart Pazar günü itibariyle iklim için okul grevinin uluslar arası internet haritasından Türkiye’den kaydolunan eylemlerin sayısı 9 ‘a ulaştı. Haritaya göre eylemlerin gerçekleşeceği iller: Iğdır, Adıyaman, Ankara, Balıkesir, İzmir, Muğla ve Antalya.

Geçtiğimiz Cuma 9 yaşındaki Atlas Sarrafoğlu’nun çektiği video;

ve kendisiyle yaptığımız röportajla İstanbul Bebek Parkı’ndaki #iklimiçinokulgrevi eylemini duyurmuştuk:

Atlas 11 yaşında ve 15 Mart’ta iklim için okul grevinde!

İklim değişikliğinin nedenlerine karşı harekete geçmek için neler bilmek gerekir?

Bilim insanlarının gezegen üzerindeki her türlü yaşamın tehlikede olduğunu söylemesi neden yeterli olmasın? Çocuklarsa bunun da ötesinde iklim krizinin nedenlerini biliyorlar ve geleceklerinin biz yetişkinlere bırakılamayacak kadar tehlikede olduğunu gördüler. Harekete geçtiler. 72 ülkeden çocuklar ve gençler 716 farklı etkinlikle, Greta Thunberg’in 15 Mart için yaptığı büyük okul bırakma eylemine destek vereceğini, #schoolstrike4climate (#iklimiçinokulgrevi) ‘nin online haritasından duyurdular.

11 yaşındaki Atlas Sarrafoğlu, okul grevi çağrısını İstanbul için yapan iklim eylemcilerinden biri. İstanbul’da yaşıyor ve 7. sınıf öğrencisi. 15 Mart’ta Bebek Park’ında yapacağı eylemi kendi facebook hesabında duyurdu ve çağrısını yapmaya devam ediyor. Yeşil Gazete’nin tanışma ve röportaj yapma önerisini kabul etmesine çok sevindik ve okul çıkışında evlerinde buluşup 15 Mart ve iklim krizine dair yapmak istediklerinden konuştuk.

Bahar: Merhaba Atlas, iklim kriziyle ilgilenmeye nasıl başladın?

Atlas: Ben bu işe öncelikle iklim değişikliğinin baş nedenlerinden dolayı başlamak istedim. Yani Dünya’nın şu anki durumuyla ileriki durumunun aynı olacağından emin değilim. Yani eğer böyle devam ederse çok az bir ömrü kaldı.

İklim değişikliği ayrıca çok ısı yaptığı için buzullar da eriyor ve buzullar eridiğinde fazladan gelen su seviyesi yükseldiği için adaları aşağıda bırakıyor. Ben bir fotoğraf görmüştüm, bir adada fakat adanın hiçbir çimeni, toprağı gözükmüyor; evler sadece birkaç çubuk zerresi üzerinde duruyor ve orada yaşıyorlar. Tarım yapabilecekleri hiçbir toprağı yok. Evlerine sadece o köprülerle gidebiliyorlar. Çok acayip, yani çok garibime gitti ve buzulların erimesi böyle devam ederse…

Bir tane daha fotoğraf görmüştüm. Onda da Dünya’nın yarısından fazlası sular altındaydı. Yani yeni Dünya Haritası. Türkiye vardı; ama Amerika’nın çoğu tarafı yoktu, özellikle Atlantis kısmı. Çok ilgincime gitti. Çok ilginçti.  Greta’nın bir sürü videosunu izledim bu yüzden. Bir sürü yazısını okudum özellikle Açık Radyo’dan. Çok sevdiğim bir lafı oldu. 2075’te bir yaşına girecekmiş, hatırlamıyorum şu an kaç yaşında olacağını, eğer çocuklarım olursa benimle zaman geçirecekler, torunlarım olursa onlar da iklim değişikliğinin sonrasında yaşamış olacaklar fakat bize diyecekler ki zaman varken niye harekete geçmediniz?

Yeşil Gazete: Sen de verebilecek bir cevabın olsun istiyorsun.

Atlas: Evet.

YG: Peki bunun için ne yapacaksın?

Atlas: 15 Mart’ta ben de Bebek Parkı’nda protesto düzenliyorum. Pankartlarımın çoğu hazır.

YG: Neler var pankartlarında, neler yazıyor?

Atlas: Gezegen B yok.

YG: Gördüm onu çok güzel olmuş.

Atlas: Evet. İngilizcesi vardı aslında ben de onu Türkçe’ye çevirdim.

YG: Nasıl gidebileceksin Bebek Parkı’na 15 Mart’ta?

Atlas: Okulu kıracağım ve saat 12’yle 2 arasında olacak.

YG: Peki bunu çevrende kimlere söyledin?

Atlas: Arkadaşlarıma söyledim. Öğretmenlerime söyledim. Tanıdığım çoğu kişiye söyledim yani söyleyebileceğim.

YG: Nasıl tepki veriyorlar?

Atlas: İnanmayanlar oluyor. Yani boş verenler de oluyor, umursamayanlar. Umursayanlar bana sorular soruyorlar, merak edenler oluyor.

YG: Sen nasıl hissediyorsun peki onlar böyle tepkiler verdiklerinde?

Atlas: Merak ettiklerinde ve umursadıklarında ben de mutlu oluyorum çünkü o zaman yaptığım şeyin gerçekten bir değeri olduğunu anlıyorum; ama umursamadıklarında tam tersini hissediyorum. Değeri yok demiyorum da, hani, çok üzülüyorum.

YG: 15 Mart’ta senin gibi bir şeyler yapmak isteyen çocuklara bir tavsiyen var mı? Eğer dışarı çıkmak istiyorlarsa…

Atlas: Kesinlikle kendileri her şeye karar versin. Çünkü bu bir çocuk protestosu, bu yüzden çocuklar kendileri yapsın. Aileleri yardım etmesin, bence. Ve Bebek Parkı’nda protesto yaparken dikkat edeceğim şeyler: kimseyi incitmeyeceğiz; alana yani parka hiçbir zarar vermeyeceğiz, kirletmeyeceğiz ve siyaseti hiç karıştırmayacağız. Bunlara da dikkat edeceğim.

YG: Zaten pankartların da bu mesajı veriyor sanki. “Geleceğimle oynama; Kömür yakma” Geleceğinle nasıl oynandığını düşünüyorsun?

Atlas: İnsanlar yürünebilecek yerlere ya da bisikletle gidilebilecek yerlere arabayla gidiyorlar. Ve bu, geleceğimle oynuyor. Belki ileride güzel bir aile ya da arkadaşlıklar kurabilecekken bunları engelleyebilir.

YG: Kararlısın.

Atlas: Evet kararlıyım. Bu işe baş koydum ve bu işi bitireceğim.

YG: Teşekkürler Atlas.

13 yaşındaki Ege Edman da yaşadığı yer olan Ayvalık’tan çektiği çağrı videosunu facebook sayfası üzerinden paylaştı. Ege’nin çağrısı şöyle:

İklim İçin Okul Grevi Ayvalık paylaştı: 9 Mart 2019 Cumartesi

Atmosfere salınan karbon gazının artmaya devam ettiği bu günlerde bilim bize kesin olarak Dünya’nın ısınmasını 1,5 derecede sınırlayabilmek için hemen şimdi harekete geçmemiz gerektiğini söylüyor. Fakat elinde bu konuyla ilgili karar alma yetkisi bulunan insanlar küresel ısınmayla mücadele etmek için hiçbir şey yapmıyor. Bu yüzden ben ve arkadaşlarım sesimizi duyurabilmek ve değişim sağlamak için okul grevi yapıyoruz. 15 Mart 2019 Cuma günü, Ayvalık Cumhuriyet Meydanı’nda saat 12:00’de yapacağımız okul grevine sen de katıl. Lütfen bu videoyu daha fazla kişiye ulaşabilmesi için paylaş ve geleceğimiz için orada ol.”

Bu yılın başında Greta, kendisi gibi iklim için harekete geçmek isteyen gençleri 15 Mart’ta uluslararası bir okul bırakma eylemine çağırdı. İklim için Okul Grevi #SchoolStrike4Climate olarak bilinen bir eylem ve gösteri ağı da böylece oluşmuş oldu. 15 Mart Cuma günü eylem yapmak isteyen gençler hareketin internet sitesindeki haritaya kendi gösterilerinin yer ve saatini girebiliyorlar. Greta’nın çağrısından sonra açılan bu haritaya kaydedilen eylemler 9 Mart Pazar günü itibariyle 82 ülkede 957 gösteri olarak görülebiliyor.

(Bahar Topçu)

GRETA THUNGBERG
Greta’nın Çağrısı Yayılıyor: “İklim Eylemi İçin Harekete Geçin” Sesleri Daha Güçlü Yükseliyor.

Greta Thunberg’in Ağustos 2018’de İsveç Parlamentosu önünde başlattığı “Gelecek için Cuma Günleri” olarak anılan okul grevleri Avrupa’nın dört bir yanında giderek büyümeye devam ediyor. 15 yaşında genç bir aktivistin kendi girişimi ile başlattığı grevlere her cuma binlerce çocuk okula gitmeyerek destek veriyor. İklim için liderlerin harekete geçmesini talep eden çocuklar Hollanda, Belçika, İsviçre,  Almanya, İskoçya, İrlanda, ve Avustralya’da her hafta greve gidiyor. Greta, tüm çocukları 15 Mart’ta küresel greve çağırıyor.

İklim için liderlerin harekete geçmesini talep eden İsveçli genç aktivist Greta Thunberg, tüm çocukları 15 Mart’ta küresel greve çağırdı. En son Davos’a katılan Thunberg, oradan da liderlere “Evimiz yanıyor ama biz bu konuda hiçbir şey yapmıyoruz” demişti. Thunberg, kendisini eleştirenlere uzun bir cevap yazmış ve okul grevlerine neden başladığını detaylı bir biçimde açıklamıştı.

Okul grevine ise bugün yeni iki ülke başkentinden gençler de katılıyor ve grevler Fransa ve İngiltere’ye de yayılıyor. Thunberg ise yaptığı açıklamada şunları söylüyor: “İngiltere’de okul grevi hareketine bu hafta bu kadar geniş katılım gösterilmesinin harika olduğunu düşünüyorum. Bir süredir İskoçya ve İrlanda’da okul grevi yapan birçok gerçek kahraman var. Örneğin, Holly Gillibrand ve Cork’ta unutulmaz ‘kral çıplak’ pankartını açan gençler gibi.Yeterince insanın durumun ne kadar absürt olduğunun farkına vardığını düşünüyorum. İnsanlık tarihinin en büyük krizinin ortasındayız ve bunu önlemek için aslında hiçbir şey yapılmıyor. Bu gördüklerimizin büyük değişimlerin başlangıcı olduğunu ve bunun çok ümit verici olduğunu düşünüyorum. Gelecek hafta trenle ilk önce Brüksel’e, ardından da Paris’e gideceğim ve Cuma günü Fransa’da başlayan okul grevlerine katılacağım.”

Okul grevlerinden etkilenen Fransız üniversite öğrencileri de Eylül ayında önemli bir bildiri yayımlamıştı. Çevre için Uyarı Alarmı – Öğrenci Manifestosu’na Polytechnique, AgroParis Tech, Sciences Po, HEC gibi önde gelen okullar da dahil da olmak üzere toplam 300 okuldan 26.000 kişi imza atmıştı. Manifesto’nun yerel versiyonları şimdiden Belçika ve İsveç’te yayımlandı. Sırada Almanya ve Birleşik Krallık var.

Ülkelerde Hangi Gelişmeler Yaşanıyor?

Fransa

Fransa’da Paris bölgesinden başlıca üniversitelerin temsilcileri, Jussieu Üniversite’sinde 8 Şubat 2019’da genel kurul toplantısında bir araya gelerek 15 Şubat 2019 itibari ile her Cuma greve çıkma kararı aldı.

Grev kararını alan genel kurul, 12 Şubat’ta “İklim İçin Gençlik Manifestosu” yayımlayarak, 15 Şubat’tan itibaren her Cuma günü grev yapma ve “hükümete ev ödevi vermek” niyetinde olduklarını açıkladı. Açıklamada, “Her Cuma, sabah yerel kurullarda toplanıp arkasından, öğleden sonra birlikte eylem yapacağız” denildi.

Fransa’da sivil itaatsizlik eylemleri de gündemde ve hareketin 15 Mart’ta başlaması beklenen “Gelecek için Küresel İklim Grevi” arifesinde büyüyerek Fransa’nın diğer şehirlerine yayılması bekleniyor. Fransa’da “Arap Baharı”na atıf yapan gençler, “İklim Baharı” çağrısı yapıyor.

Youth For Climate France eş kurucusu Romaric Thurel, Fransa’daki eylemler ile ilgili şunları söylüyor: “Neye karşı mücadele ediyoruz? Bizi beşikte saran bu korku, politik, ekonomik ve çevresel krizlerin ötesini görmemizi engelliyor ve gelecek hayallerimizi çalıyor. Bu korku sınırları, sosyal çevre ve politik inançları aşarak, evrensel bir kızgınlığa dönüşüyor. Çocuklarıma gerçek, neşeli ve şiddetsiz bir ekolojik dönüşümden bahsetmek istiyorum ve her gün bunun için mücadele ediyorum. Ancak, hayatları mahvolacak yüz milyonlarca kişinin eylemsizlik ve içi boş taahhütler karşısındaki tepkisi nasıl olacak? ‘İklim Baharı’ tatlı bir hayal değil, iklim aciliyetine cevap verilmesi için bir zorunluluk.”

Birleşik Krallık

Birleşik Krallık’taki eylem, Greta Thunberg’den esinlenerek, aralarında YouthStrike4Climate, UK Student Climate Newtwork (Birleşik Krallık Öğrenci İklim Ağı) ve UK Youth Climate Coalition’ın (Birleşik Krallık Gençlik İklim Koalisyonu) da bulunduğu çok sayıda gençlik grubu tarafından sosyal medya üzerinden örgütlendi.

Eylemin Londra, Brighton, Glasgow, Cardiff ve Exeter dahil olmak üzere, Britanya’nın dört bir yanından 40’ın üzerinde kasaba ve şehirde gerçekleşmesi bekleniyor. Eylemin odağında ortaöğretim kurumları olsa da, üniversitelerin de dahil olduğu anlaşılıyor. Basına yaptıkları açıklamalarda organizatörler, yarınki ilk grev için binlerce insan beklendiğini ve hareketin 15 Mart 2019’daki küresel grevde çok daha büyük bir eyleme dönüşeceğine inandıklarını belirtti.

Bu arada, öğrencilerin bugün greve çıkacak olması, şimdiden Birleşik Krallık Medyası’nda tartışma konusu oldu. Ülke yasalarına göre, öğrencilerin grev hakkı bulunmuyor ve greve katılan gençler okul yoklamasında yok sayılacaklar. Eğitim Bakanlığı, ders yapılıp yapılmaması konusunda ise her okulun kendi kararını vereceğini ama genel kuralın derse sadece “olağandışı koşullar”da ara verilebileceğini ifade etti. Ulusal Okul Müdürleri Birliği ise bir basın açıklaması ile öğrencilere destek verdi.

Ayrıca 200’den fazla akademisyen de yayınladıkları açık mektupla eyleme destek verdiklerini ifade etmişti. Akademisyenler, ilgili mektupta şu ifadeleri kullanmıştı: Extinction Rebellion (Yokoluş İsyanı) gibi birçok örgüt, ekolojik krizin gerçeklerini kamuoyunu dikkatine sunmak için çalışıyor.Bu trajik ve olağandışı olayları göz önünde bulundurarak, Birleşik Krallık hükümetinden iklim eylemi talep etmek için 15 Şubat’ta okul grevi yapmayı planlayan ve aralarında geleceğin akademisyenlerinin de bulunduğu öğrencilere tam destek veriyoruz. İklim konusunda orantılı ve acil eyleme geçilmediği takdirde, öğrencilerin onlara bırakacağımız gelecek konusunda kızgın olmaya hakları var. Greta Thunberg ve dünyanın dört bir yanından diğer grevci öğrencilerin değerli eylemlerinden esinlenen çocuklarımızın seslerini duyurmalarından iftihar ediyoruz.”

Öğrenciler, hükümetten, iklim değişikliği konusunda acil durum ilan etmesini talep ediyor. Talep aynı zamanda ülkenin 2030 yılından önce karbon emisyonlarını sıfırlamasını da içeriyor.

Almanya

Almanya’da da haftalardır çocuklar başta başkent Berlin olmak üzere birçok şehirde cuma günleri okul grevi yapıyor. Almanya’daki hareket kendini Gelecek için Cumalar olarak adlandırıyor. İlk grevin 18 Ocak 2019’da yapıldığı ülkede 150’den fazla yerel grup okul grevlerine destek veriyor. 18 Ocak’taki bu eyleme, 50 farklı şehirden 30 binden fazla çocuk katılmıştı.

Almanya aynı zamanda 25 Ocak’ta özel bir greve de ev sahipliği yaptı. Almanya Kömür Komisyonu’nun toplandığı ve 2038’e kadar kömürü terk etme kararı aldığı günde Berlin’de 10 binden fazla çocuk grev yaptı. Çocuklar kömür komisyonuna açık mektup verdi ve Almanya Ekonomi Bakanı ile görüşme yaptı.

Çocukların eylemi Alman basınında da ses getirdi. Çocuklar tüm basın kuruluşlarına mülakat verdi ve talk show’lara katıldı. Grevler hakkında tüm medya kuruluşlarında özel haberler yapıldı.

Bu arada Almanya’da okul grevleri konusunda hukuki bir düzenleme bulunmuyor. Grevlerin hukuki olarak toplanma özgürlüğü ve devletin eğitim görevi arasında bir çelişki yarattığı ifade ediliyor. Yapılan bir kamuoyu araştırmasına göre Alman toplumu ise grevlere açık ara destek veriyor. Almanlar aynı zamanda çocukların bu grevler için cezalandırılmaması gerektiğini ifade ediyor.

Çocuklar İklim İçin İsyanda!

Avustralya'daki öğrenciler iklim için grevdeler; kendi gelecekleri için yetişkinlerden hesap soruyorlar! Onlara verecek bir cevabın var mı, sen geleceğe ne bırakıyorsun?Kaynak: https://www.facebook.com/sbsnews/videos/vb.125982670754724/286008742027155/?type=2&theater

Yabani Tarım paylaştı: 30 Kasım 2018 Cuma

İklim Aktivisti Greta Thunberg'in TedxStockholm Konuşması

Greta: "Şu anda yaptığımız ya da yapmadığımız şeyleri gelecekte ben ve benim neslim geri alamayacak. Bu yüzden, bu yıl Ağustos ayında okul başladığında bu kadarının yettiğine karar verdim. İsveç Parlamentosu'nun önünde bir yere kuruldum. İklim için okulu astım. Bazı insanlar bunun yerine okulda olmam gerektiğini söylüyor. Bazıları okuyup iklim bilimci olmam gerektiğini böylece iklim krizini "çözebileceğimi" söylüyor. Ama iklim krizi zaten çözüldü. Tüm bilgilere ve çözümlere zaten sahibiz tüm yapmamız gereken uyanmak ve değişmek.Yakın zamanda yok olacak bir gelecek için neden çalışmalıyım ki? Hiç kimse bu geleceği kurtarmak için kılını bile kıpırdatmıyorken? Okul sistemindeki en iyi bilimin sunduğu önemli bilgiler toplumumuzdaki siyasetçiler için hiçbir şey ifade etmezken, aynı okul sisteminde bir şeyler öğrenmeye devam etmenin ne anlamı var ki?"

Yabani Tarım paylaştı: 28 Aralık 2018 Cuma

Greta Thunberg: Evimiz yanıyor.

Küresel ısınma ile beraber felaketler gün geçtikçe artıyor. En son Antalya’da yaşananlar bunun en önemli örneklerinden biriydi. Artık krizin kriz olarak ele alınması çok önemli. Umut etmek yeterli değil. Umut etmek bir iyi niyet göstergesi değil. Paniğe kapılmanın ve can havliyle harekete geçmenin tam vakti çünkü evimiz yanıyor, insanlık olarak yok oluyoruz! 16 yaşındaki iklim aktivisti Greta Thunberg’in Davos’taki Dünya Ekonomik Forumu zirvesinde yaptığı konuşmaya kulak verin ve bu apaçık sözleri ulaştırabildiğiniz her yere ulaştırın.

Yabani Tarım paylaştı: 31 Ocak 2019 Perşembe

 

İklim Aktivisti Greta Thunberg: Hayatta Kalma Konusunda Gri Alan Yoktur

"Krizde olduğumuzu anlamamız ve ona göre hareket etmemiz gerekir. Çünkü krizlerde davranışlarını değiştirirsin, süregelen düşünme şeklini değiştirirsin. Ve bizim, şu anda kriz olarak görmediğimiz iklim krizini, kriz olarak görmemiz gerekiyor. Onu bir kriz gibi olarak ele almıyoruz. Bunu bir kez yaptık mı, uyum sağlayabiliriz. İnsanlar kolay uyum sağlar. Bazı insanlar, bunun “siyah ya da beyaz” bir mesele olmadığını söylüyor. Ama bu doğru değil. İklim krizi siyah ya da beyaz bir mesele, çünkü insan kontrolünün çok ötesinde bir zincirleme reaksiyonu ya başlatırız ya da başlatmayız. Emisyonları ya durdururuz ya durdurmayız. Bu olabildiğince siyah ya da beyazdır. Konu hayatta kalmak olduğunda gri alanlar diye bir şey yoktur."Çeviri: Duygu Ünat

Yabani Tarım paylaştı: 8 Şubat 2019 Cuma

İklim Aktivisti Greta: Biz Herkesin Geleceği İçin Savaşıyoruz.

İklim için okul grevi yapan çocuklardan tüm dünyaya bir mesaj var."Çoğu politikacının bizimle konuşmak istemediğini biliyoruz. Güzel. Biz de onlarla konuşmak istemiyoruz. Bunun yerine bilim insanlarıyla konuşmalarını, onları dinlemelerini istiyoruz. Çünkü biz sadece onların şu an söylediği ve on yıllardır da söylemekte olduğu şeyleri tekrar ediyoruz.Sizden Paris anlaşmasını ve IPCC raporlarını takip etmenizi istiyoruz. Başka hiçbir manifestomuz veya talebimiz yok, yalnızca bilimin arkasında birleşin. Talebimiz budur."

Yabani Tarım paylaştı: 27 Şubat 2019 Çarşamba

İklim için Toplanan İmzalar Bir Haftada 100 bini Buldu

Belçika’da okul grevleri kapsamında yedi gün önce başlatılan ve çocukların iklim eylemi talebini içeren “Sign For My Future” adlı imza kampanyasında imza sayısı 100 bini geçti. 

Belçika’da okul grevleri kapsamında “Sign For My Future” kampanyasını başlatan inisiyatif tarafından dün (6 Mart 2019) yapılan açıklamada imza sayısının bir haftada 100 bini geçtiği ifade edildi. Yapılan açıklamada imza kampanyasının hızlı bir şekilde bu rakamlara ulaşmasının “İnsanların iklim değişikliği konusunda çok endişeli olduğunun göstergesi” olduğu da belirtildi. İnisiyatifin ardındaki “Sign for My Future” koalisyonu yurttaş grupları, sivil toplum kuruluşları, iş dünyası, akademi ve medyadan insanlardan oluşuyor.

Koalisyon, liderlerin hızlı bir biçimde iklim değişikliğine karşı politik somut önlemleri almasını talep ediyor.

Bir haftalık süreçte en çok 27-31 yaş arasındaki gençler tarafından (%17) imzalanan kampanyaya en çok destek veren kent ise Gent oldu.

Greta Thunberg’in Ağustos 2018’de İsveç Parlamentosu önünde başlattığı “Future For Fridays” (Gelecek için Cuma Günleri) olarak anılan okul grevlerine ilk destek verenler arasında Belçikalı çocuklar bulunuyor. Belçika’da geçen hafta yapılan son greve 13 bin çocuk destek vermişti.

Belçika’da olduğu gibi, Avrupa’nın dört bir yanında okul grevleri giderek büyüyerek devam ediyor. 15 yaşında genç bir aktivistin kendi girişimleri ile başlattığı grevlere, her cuma binlerce çocuk okula gitmeyerek destek veriyor. Çocuklar, Belçika’nın yanı sıra Hollanda, İsviçre, Almanya, İskoçya, İrlanda, ve Avusturya’da da greve gidiyor.

Grevleri başlatan “Görünmez Kız” Greta Thunberg ise tüm dünyadaki akranlarını 15 Mart’ta küresel greve çağırırken, bu çağrıya Türkiye’den de yanıt geldi. 11 yaşındaki ortaokul öğrencisi Atlas Sarrafoğlu, Facebook sayfasından herkesi, 15 Mart Cuma günü küresel olarak yapılacak Gelecek için Cuma Günleri hareketine dahil olmak üzere saat 12.00’de Bebek Parkı’na davet etti.

Greta “İklim İçin Okul Grevi” ilke ve tavsiyelerini listeledi

24. Birleşmiş Milletler İklim Konferansı’nda yaptığı konuşma ile gündeme gelen ve o tarihten sonra İklim Değişikliği’ni durdurmak isteyen milyonların sesi olan Greta Thunberg Avrupa’yı saran İklim İçin Okul Grevleri ile ilgili bir liste yayınladı.

İşte Greta Thunberg’in Facebook sayfasından yayınladığı İklim İçin Okul Grevleri ilkeler ve tavsiyeler listesi:
* Şiddet yok
* Tahribat yok
* Yerlere çöp atmak yok
* (Şahsi) çıkar yok
* Nefret yok
* Karbon ayak izini en aza indir
* Her zaman bilime atıfta bulun.

Taleplerimiz:

– Paris Anlaşmasını ve IPCC raporunu takip edin.
– 1,5 derecenin altında kalın.
– Paris Anlaşması’nda açıkça belirtilen hakkaniyet ve iklim adaletine odaklanın.
Çünkü hiçbir manifesto bundan daha radikal olamaz.
Bilimin arkasında birleşin!

İklim değişikliği ile mücadele etmek için Ağustos 2018’de okul grevi hareketini başlayan ve tek başına oturarak yaptığı okul kırma eylemi tüm dünyadaki çocuklara yayılan Greta Thunberg, Norveçli parlamenterler tarafından Nobel Barış Ödülü’ne aday gösterildi.

Norveçli parlamenter Freddy Andre Oevstegaard, “Greta’yı aday olarak gösterdik çünkü iklim tehdidi savaş ve çatışmaların başlıca sebeplerinden birisi olabilir” ifadelerini kullandı.

Sosyalist Sol Parti üyeleri genç aktivistin dünya barışına katkısının yadsınamaz olduğunu söyledi.

Aktivist, TIME dergisinin “2018’in En Etkili Gençleri” arasında da seçilmişti.

Greta aday gösterilmesiyle ilgili “Bu adaylıkla onur duydum ve çok müteşekkirim” dedi.

 

Yorum Yaz