Disiplinlerarası Gençlik Buluşması-Poedat Konferansı

Yaşamın karmaşık ve şaşırtıcı akışını çözümlemenin farklı alanların, yaklaşımların ve yöntemlerin birleşmesiyle gerçekleşebileceğine inanan Poedat Kolektifi, geniş kesimlere açılacak olan disiplinlerarası gençlik buluşması Poedat Konferansı 2018’i 21-23 Aralık’ta Studio-X Istanbul‘da düzenliyor. Değişik üniversitelerden ve kentlerden gelen gençleri birleştirecek olan konferans, felsefe, sosyoloji, siyaset bilimi, psikoloji, sanat tarihi, antropoloji, arkeoloji, ekoloji, ekonomi, mimarlık, tasarım, edebiyat, etimoloji, tarih yazımı gibi disiplinleri çağıran kapsamıyla özgün araştırmaların paylaşılmasını sağlayacak.

Üniversite öğrencilerini ve bağımsız araştırmacıları odağına almakla beraber herkesin davetli olduğu Poedat Konferansı 2018, sunumların dışında zamanlarda sosyal etkileşimlerin ve yüz yüze iletişimlerin serpilip gelişmesini önceleyecek. Üretim yapan ve sözü olan bağımsız topluluklarla ilişkilenecek olan konferans, İstanbul dışından gelen katılımcıların İstanbul’da yaşayan katılımcılarda konaklamasına aracılık ederek de bir konukseverlik ağı örecek.

Alışılmadık kesişmelerin, neşeli sohbetlerin ve yaratıcı ortaklıkların doğacağı Poedat Konferansı 2018, gönüllülük temelinde örgütlenen yapısıyla açıklığın ve beraberliğin değerini somutlaştırma umudunu taşıyor.

Başvuru yapılabilecek bildiri alanları:

1. Ontoloji, epistemoloji ve etik: Hücrenin canlılığından insanın hareketliliğine, toplumun çeşitliliğinden evrenin bütünlüğüne

2. Gerçeklik sonrası çağ ve olağanüstü olaylar: Geleneksel politika, alışıldık kurumlar ve yerleşik değerler çözülürken

3. Psikolojide ve psikoterapide bilinç-bilinç dışı ve normallik-anormallik

4. Çağdaş sanatın ve bağımsız sanatçının önündeki fırsatlar ve engeller

5. Antropolojide ve arkeolojide kimlik tartışmaları: Özdeşlikler, geçişlilikler ve farklılıklar ile cinsiyet, ırk ve tür

6. İklim adaleti, ekokırımlar ve kapitalizme alternatif sürdürülebilir ekonomik sistemler

7. Kent-doğa ilişkisini yeniden kuran mimarlık ve tasarım örnekleri

8. Mültecilikten komşuluğa dil, mekân ve etkileşim

9. Avrupamerkezci olmayan edebiyat, etimoloji ve tarih yazımı

10. Yapay zekâ, sanal gerçeklik ve simülasyon

Bilgi ve başvuru için: poedat.org/poedat-konferansi-2018 (Başvurular 10 Eylül’e kadar.)

Yorum Yaz