18 KASIM DÜNYA FELSEFE GÜNÜ / Prof. Dr. Murat BAÇ

SÖYLEŞİ
Felsefenin Veçheleri ve Hakikatin Kaybı Üzerine Düşünceler

Dünya Felsefe Gününü, ODTÜ Felsefe Bölümün’den Prof. Dr. Murat Baç’ ın “Felsefenin Veçheleri ve Hakikatin Kaybı Üzerine Düşünceler” konulu söyleşisiyle kutladık.

“Yalnızca hakikatin değil, felsefenin kendisinin de artık geride bırakıldığı fikrinin sıkça ve tutkuyla dile getirildiği bir toplumsal ontolojide, felsefenin kimliğine ve işlevlerine ilişkin nasıl bir söylem yürütebiliriz? İçinde bulunduğumuz Zeitgeist çerçevesinde, belki felsefenin farklı boyutları ve görünümlerini yeniden gündeme getirmek ve tartışmak gerekiyor. Ve bununla ilintili olarak, hakikat-sonrası (veya post-apokaliptik) bir çağda, hala hayattaysa “hakikatin” izlerini sürmeye çalışmak da ilginç olabilir.”

Murat Baç lisans derecesini ODTÜ Elektronik Mühendisliği Bölümünden, Yüksek Lisans derecesini de ODTÜ Felsefe Bölümünden almıştır. Doktora ve doktora-sonrası çalışmalarını Kanada’da gerçekleştirmiştir. Akademik hayatının 13 yılını Boğaziçi Üniversitesi Felsefe Bölümü’nde geçirmiştir. 2017’den bu yana ODTÜ’de öğretim üyesi olarak çalışmaktadır. Uzmanlık alanları varlıkbilim, bilgibilim, 20. yüzyıl felsefesi ve metafelsefedir. Bu alanlarda uluslararası dergilerde makaleleri, ayrıca Epistemoloji ve Kaos Kelam Hijyen Şiddet başlıklı iki kitabı vardır.

 

Yorum Yaz